Budynek usługowy w Gdańsku

Tytuł obrazka
Lokalizacja
Gdańsk
Rok
2022
Funkcja
budynek służby zdrowia
Status
ukończony
Inwestor
prywatny

Nowe spojrzenie na architekturę w świecie medycyny

Budynek dawnego spichlerza został zaadaptowany na nową siedzibę kliniki stomatologicznej. Jednak nie jest to tylko miejsce przyjmowania pacjentów, to coś więcej. Spełniło się marzenie Inwestorów - powstała niekonwencjonalna siedziba firmy, która podkreśla ich profesjonalizm. Wchodząc do środka trudno uwierzyć, ze znajdujemy się w klinice.

Wejście do budynku prowadzi przez portal, który kilka lat temu sprawił, że właścicielka zdecydowała się kupić ten obiekt. Przed wojną budynek pełnił funkcję jednego ze spichlerzy w gdańskiej dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz, wykorzystywanych na potrzeby obsługi pobliskiego Garnizonu. Spichlerz przy ul. Kościuszki stanowił część większego kompleksu, a zachował się jako jedyny. Inwestorom bardzo spodobało się to miejsce. Zależało im na poszanowaniu jego historii, stąd pomysł na to, aby podczas adaptowania bryły na zewnątrz, również we wnętrzu odnieść się do historii miejsca aplikując w nią program funkcjonalny nadany przez Inwestora. Bryła zewnętrzna objęta jest ochroną konserwatorską, dlatego w swym charakterze pozostała bez zmian.

Docelowo obiekt miał pomieścić 15 gabinetów stomatologicznych, pracownię protetyczną i stosowne zaplecze. Klinika miała być wyjątkowa, a jej wyjątkowość, w założeniu Inwestorów, miała polegać na tym, aby pacjenci nie czuli się jak w obiekcie medycznym, a raczej jak w stylowym lobby hotelowym, ze strefami wypoczynku. Dookoła miała wybrzmiewać muzyka – wszystko po to, aby osoby przebywające w środku nie czuły się jak w kolejce do gabinetu dentystycznego.

Plan został zrealizowany. Pomieszczenia rozmieszczone są wokół centrum, które stanowi wysokie na 3 kondygnacje foyer. Na tą przestrzeń skierowana jest szklana fasada sali konferencyjnej, gdzie właściciel będzie organizował szkolenia dla lekarzy stomatologów z całego świata.

Foyer doświetlone jest świetlikiem w dachu. Całość wiąże spirala schodów w samym sercu kliniki. Kręte schody wykonane są w konstrukcji stalowej i obłożone fornirem z drewna orzechowego. Obiekt wyposażono również w windę i ewakuacyjną klatkę schodową.

Na zawieszonym pomiędzy kondygnacjami półpiętrze pojawił się fortepian. Pacjenci mają więc okazję posłuchać muzyki klasycznej na żywo. Aby dźwięk idealnie wybrzmiewał w całym budynku, zastosowano 150m2 wytłumień akustycznych w różnej postaci: natrysków, tapicerki, obrazów, a także dodano kierunkujące dźwięk ekrany. Gabinety na piętrze mają wysokość prawie 6m, a przez przekrywającą je połać dachową zyskały niepowtarzalny kształt.

Właściciele oraz architekci postawili na naturalne materiały, które nawiązują do pierwotnego charakteru budynku oraz dobrze ze sobą współgrają. Surowy beton architektoniczny,  drzwi orzechowe pozbawione opasek, część ścian ceglana, nad recepcjami wiszące skórzane lampy, przy wejściu i w sali konferencyjnej - skórzane kotary, stalowe mocowania siedzisk połączone są ze skórzanymi wstawkami. Logo Inwestorów odbite w betonie.

- Często podkreślamy, jak ważna jest spójność myśli inwestorów i architektów, ponieważ taka relacja ułatwia cały proces projektowy. Podczas budowy kliniki mogliśmy liczyć na wsparcie Inwestorów na każdym etapie. Staraliśmy się, aby ten projekt był wizytówką właścicieli na długie lata. Cieszymy się, że efekt końcowy spełnił ich oczekiwania. Dla naszego zespołu to ważny projekt, ponieważ wdrożyliśmy w niego wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań. Klinika w Gdańsku Wrzeszczu to zupełnie nowe spojrzenie na architekturę w świecie medycyny – podkreśla architekt Kamil Domachowski.

Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka

Autorzy:
IFA Kamil Domachowski

Zespół:
Kamil Domachowski
Karolina Wood
Maciej Busch
Adrianna Jemioł
Jakub Brzuchański
Julia Selimova

Zdjęcia:
Kroniki.studio

Inwestor:
Nawrocki Clinic

Wykonawcy:
Konstrukcja: Piotr Puzyrewki
Konstrukcja Geometrii schodów: Dariusz Kalota
Generalny wykonawca: Elwoz
Wykonawca zabudów stolarskich: ArmetBis
Wykonawca schodów krętych: Artom
Dostawca kotar skórzanych: Europell
Nadzór Inwestorski: Proinvest, Mkoi


Jesteśmy gotowi do współpracy

Proces tworzenia zaczynamy od rozmowy z inwestorem, poznania kontekstu przestrzeni, idei, pracy na makiecie, skończywszy na pracy przy komputerze, która jest ostatnim stadium projektowym.

Zapraszamy

IFA Group – Biuro Architektoniczne

Adres :

Sarnia 5 (dojazd od Sarnia 21) , 80-336 Gdańsk Zobacz lokalizację

Dane :

NIP 5922144514   |   REGON 222070017