Dom w Iławie, zabudowa śródmiejska

Tytuł obrazka
Lokalizacja
Iława
Rok
2022
Funkcja
dom jednorodzinny
Status
Ukończone
Inwestor
prywatny

Nowoczesny i przytulny. Dom w Iławie

Działka z południowym wjazdem przy miejskiej ulicy, z widokiem na zieleń i rzekę Iławkę. Dom posiada strefę wejścia przez wewnętrzne patio. Ten budynek został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Jest nowoczesny, ale jednocześnie bardzo ciepły i rodzinny.  

 

Dom powstał w zabudowie śródmiejskiej na Mazurach. Inwestor zdecydował się na zakup tej działki ze względu na jej lokalizację nad rzeką, ale też z powodu łatwości w wykonywaniu codziennych obowiązków. To jednak dom otwarty na rzekę był główną wytyczną Inwestora przy rozpoczęciu prac nad projektem z IFA Group.

 

Otoczenie działki jest dość specyficzne. Wokół znajdują się bloki i domy jednorodzinne o różnych kształtach i proporcjach, które powstały na przestrzeni lat 60. Typowe otoczenie, z jakim można się spotkać w małych miastach. Dom miał być inny od pozostałych, a jednocześnie zintegrowany z otoczeniem. Ten projekt wyróżnia się z sąsiedztwa przede wszystkim kształt i biały kolor. Jego forma jest jednak uzasadniona przez funkcję oraz konkretne cechy tej lokalizacji.

 

Dom powstał na wąskiej działce z południowym wjazdem od ulicy, która kończy się widokiem na rzekę od północnej strony. To właśnie te elementy były wyznacznikiem zlokalizowania domu na końcu działki. Dzięki temu inwestorzy mogą od razu wjechać autem do garażu. Między garażem a ścianą domu stworzono patio południowe, będące przedłużeniem pokoju dziennego. Dom zyskał kształt litery V. Tak powstał pomysł na całą bryłę.

 

Wyście z salonu prowadzi na południową część działki, natomiast z jadalni mieszkańcy wychodzą na patio północno- zachodnie. Oba są umiejscowione tak, aby przechodnie nie widzieli, co dzieje się w środku. Dom jest otwarty na otoczenie, ale jednocześnie zachowana została prywatność jego mieszkańców.

 

Światło odgrywa ważną rolę podczas projektowania. Architekci z IFA Group zadbali o to, aby dom nie był przegrzany, ale pamiętali jednocześnie o tym, aby pomieszczenia w środku były odpowiednio nasłonecznione.

 

- Ten projekt pokazuje, że na małych działkach można zrealizować nowoczesne i praktyczne projekty z różnorodnymi przestrzeniami dla domowników. Mimo że dom znajduje się tuż przy ulicy, to tworzy intymną przestrzeń dla Inwestorów.


Publikacje:

Archdaily
Designboom
Archello
Dwell

Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka


Funkcja:

 

Dom projektowany jako strefa otwartego studio na podstawowym poziomie wraz z pokojem nagrań (przechodnim przez kuchnię), dodatkowo na dolnym półpiętrze znajdują się pokoje dzieci i kotłownia. Górne półpiętro jako osobna bryła przeznaczona jest całkowicie dla rodziców. Strefę wejścia poprzedza garaż połączony z domem poprzez wspomniane wyżej patio południowe.

 

Dom na pograniczu miasta i wsi. Wnętrze przyjazne i jasne. Posiada wewnątrz pigmenty kolorystyczne np. niebieska szafka magazynowa wypełniona wewnątrz czerwonym kolorem, bordowe kafle nad kuchennym blatem, kolorowe grzejniki, czerwona lodówka, różniące się od siebie kanapy, (przeznaczone do różnych rodzajów wypoczynku).

 

W wewnętrznych barierkach przepleciono siatkę, powtarzając motyw wykończenia zewnętrznego, frontowego ogrodzenia.

 

Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka

Autorzy:

IFA Kamil Domachowski

Zespół:

Kamil Domachowski
Karolina Wood
Maciej Busch
Adrianna Jemioł
Jakub Brzuchański

Zdjęcia:

Kroniki.studio

Publikacje:

Archdaily
Designboom
Archello
Dwell


Jesteśmy gotowi do współpracy

Proces tworzenia zaczynamy od rozmowy z inwestorem, poznania kontekstu przestrzeni, idei, pracy na makiecie, skończywszy na pracy przy komputerze, która jest ostatnim stadium projektowym.

Zapraszamy

IFA Group – Biuro Architektoniczne

Adres :

Sarnia 5 (dojazd od Sarnia 21) , 80-336 Gdańsk Zobacz lokalizację

Dane :

NIP 5922144514   |   REGON 222070017