Dom Zosi, Gdańsk

Tytuł obrazka
Lokalizacja
Gdańsk
Rok
2022
Funkcja
dom jednorodzinny
Status
Ukończone
Inwestor
prywatny

„Dom Zosi – dom idei”

Projekt realizowany przez architektów z IFA Group znajduje się na jednym z gdańskich osiedli domów jednorodzinnych. Zabudowa nowych domów jest bardzo "zróżnicowana" w zakresie ładu przestrzennego i estetyki. Z otoczenia zaczerpnięto proporcje dla bryły, z ziemi, na której stoi dom – kolor elewacji. Bryłę starano się uprościć, wyzbywając się zbędnych dekoracji. Każda podjęta podczas projektowania decyzja ma swoje argumenty.

Wjazd na działkę zlokalizowany jest od południa. W jej centralnej części rosły już wcześniej drzewa owocowe. Dom został zlokalizowany za nimi, aby wykorzystać południe na użytek codzienny. Wszystko udało się przy współpracy z bardzo świadomą i otwartą Inwestorką, która brała czynny udział w całym procesie. Właścicielka miała również swoje wytyczne. Kuchnia, jadalnia oraz salon miały być przestrzenne, otwarte na siebie, ale bez zbędnej powierzchni Dodatkowo kuchnia z oknem na ulicę. W jadalni duży stół z wydzielonym miejscem na zabawę i naukę dla dziecka. Okna miały przypominać obrazy, ale bez potężnych przeszkleń. Właściciele dużą wagę przywiązywali do tarasów, jako odrębnych pokoi, ważne było też nieprzegrzewanie pomieszczeń.

I tak, zgodnie z listą wytycznych Właścicieli, te trzy pomieszczenia stały się centrum domu. Nie mniej ważnym wnętrzem jest pokój rodzinny do zabaw, który jest również czytelnią – to pomieszczenie ma aż 4 metry wysokości.

Jeżeli chodzi o ekspozycję okien względem światła, nie zawsze duże okna zlokalizowane na południe są korzystne dla funkcjonowania domu. Budynek łatwiej nagrzać, ale dużo trudniej schłodzić od przegrzania. Taki proces wymaga o wiele więcej energii. Okna w tym projekcie „kontrolują” światło dzienne. Ponadto służą do kadrowania widoków -  są skierowane ku górze, aby widzieć niebo, lub przy gruncie, aby cieszyć się widokiem zieleni – mówi Kamil Domachowski, architekt z pracowni IFA Group.

Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka

Po wejściu do domu, na wprost znajduje się łazienka. Została zaprojektowana w nieoczywisty sposób. Jej drzwi zostały ukryte w linii schodów. - Schody prowadzące na piętro są zintegrowane z drzwiami do łazienki i całość tworzy spójny obraz – dodaje architekt. – W tym projekcie postawiliśmy na detale. Kolejnym z nich jest sekretarzyk znajdujący się pod schodami przy łazience – kontynuuje Kamil Domachowski.

Pokój kawowy, jako zawsze uporządkowane, czyste wnętrze do przyjmowania gości, posiada siedzisko z przedłużonych schodów prowadzących na piętro. Właścicielka wspominała, że w dzieciństwie często bawiła się na schodach i zapamiętała to jako miłe skojarzenie . Dom posiada dwa tarasy – zachodni skierowany na ogród, wschodni przeznaczony do spędzania czasu przy porannej kawie. Ta część wnętrza jest przedłużeniem ogrodu. Dwie ściany pomalowano na błękitny kolor, który nawiązuje do nieba widocznego z okna nad samym sufitem.

Projektując ten dom, architekci skupili się na naturalnych barwach i materiałach. Wykorzystano między innymi tynki piaskowo-cementowe zaimpregnowane bezbarwnie. Strop parteru został wykonany z pustaków ceramicznych, które pozostały surowe, w niezmienionej formie. Doszukując się logiki w każdej decyzji, góra stropu nad parterem została wykończona ceramicznym kolorem żywicy, jako przekładka wydzielająca kondygnację. Rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe tego domu przenikają się zarówno między sobą, jak i między samymi kondygnacjami. 

Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka

Ściany spiżarni na parterze oraz ściany w holu na piętrze wykonane zostały częściowo z akustycznych płyt perforowanych, by wytłumić surowość pomieszczeń. Na piętrze, od południowej strony bryły, celowo zlokalizowane są łazienki oraz pralnia, aby nie przegrzewać wnętrza pokoi. W części północno-wschodniej stworzono strefę dla rodziców. Znajdują się tam sypialnia, garderoba oraz wewnętrzny pokoik kąpielowy.

By osiągnąć jak najlepszy widok z części dziennej na niebo, podłużne okno przy jadalni i małym salonie kawowym zlokalizowane jest zaraz pod stropem, zamiast nadproża – przewidziano tam duży nadciąg, przez całą długość tej części wnętrza. Nadciąg na piętrze stał się wykończeniem i pomysłem na sypialnię rodziców, stanowiąc linię bezgłowia łóżka. Całość wykończona obrazami, które częściowo były już w posiadaniu Inwestorów. Na przeciwstawnych końcach holu znajdują się także pokoje dzieci oraz gabinet. Nad wiatą garażu zaprojektowano zielony dach, który stanowi przedłużenie gabinetu i dodatkowy widok na zieleń z bliska.

Projektowanie tak nietypowego domu było wyzwaniem. Architekci podkreślają wielką rolę Inwestorki. – Wspólne inspirowanie się pomysłami, ale też wspieranie w tworzeniu logiki i szukaniu argumentów do podjęcia najlepszej dla przestrzeni decyzji było przyjemnością. Współpraca  między pracownią oraz właścicielami jest bardzo ważna. Ten dom jest wspólnym sukcesem obu stron – podsumowuje architekt Kamil Domachowski.

Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka
Tytuł obrazka

Autorzy:

IFA Kamil Domachowski

Zespół:

Kamil Domachowski
Karolina Wood
Maciej Busch
Adrianna Jemioł
Jakub Brzuchański

Zdjęcia:

kroniki.studio 
Jakub Nanowski (Perspektywa)
Piotr Andzel

Jesteśmy gotowi do współpracy

Proces tworzenia zaczynamy od rozmowy z inwestorem, poznania kontekstu przestrzeni, idei, pracy na makiecie, skończywszy na pracy przy komputerze, która jest ostatnim stadium projektowym.

Zapraszamy

IFA Group – Biuro Architektoniczne

Adres :

Sarnia 5 (dojazd od Sarnia 21) , 80-336 Gdańsk Zobacz lokalizację

Dane :

NIP 5922144514   |   REGON 222070017