Czerń i stal to ich moc!

Page Image

Siła minimalizmu, dominacja czerni, bryła przypominająca rzeźbę i stalowe akcenty – tak w kilku słowach wygląda projekt nowej siedziby firmy intralogistycznej P.P.H.U. Voss. Projekt przypadł on do gustu specjalistom od konstrukcji stalowych.

 

Siedziba każdej firmy jest jej wizytówką, dlatego dla właściciela przedsiębiorstwa Voss tak ważny był projekt ich nowego lokum. Liczyła się identyfikacja wizualna wszystkich detali i spójność z marką. Inwestor szukał projektu na światowym poziomie i podkreśla, że taki właśnie otrzymał. - Zajmujemy się intralogistyką, montażem konstrukcji stalowych, czy budową magazynów wysokiego składowania paletowego. Nasza firma rozbudowała się i potrzebowaliśmy nowego biura – mówi właściciel Krystian von Ossowski. – Zamawiałem projekty u wielu architektów, ale brakowało im innowacji. Dużo podróżuję po świecie i widzę różne koncerny, które posiadają nowoczesne budynki. Zacząłem o takim marzyć,  ale projekty, które mi przedstawiano, nie były na wysokim poziomie. W końcu spotkałem Kamila Domachowskiego z pracowni IFA Group. Od razu wiedziałem, że jego koncepcja na bryłę i wnętrza budynku to jest to.

 

Stworzyliśmy dwa projekty budynku: jeden całkowicie biały, drugi całkowicie czarny. Inwestor zdecydował się na kolor czarny, ponieważ oddaje historię oraz charakter firmy Voss. Ciemne hale, dużo stali. Nowa siedziba idealnie nawiązuje do tego, czym zajmuje się firma.

 

Fasada budynku wyróżnia się z otoczenia, nawiązując do hal wysokiego składowania.  Bryła jest zaprojektowana jako rzeźba – to, co jest na zewnątrz, wnika do środka. Elewacja budynku ma przypominać konstrukcje stalowe, którymi zajmuje się firma. Kolor czarny jest dominujący i znajduje się nie tylko na zewnątrz, ale także w środku budynku. Czarny jest hol, klatka schodowa i sala konferencyjna na parterze. Wnętrze ma industrialny charakter. To świetnie komponuje się z bryłą budynku. Na piętrze znajduje się między innymi gabinet szefa. W budynku są duże okna, na ścianach wiszą duże obrazy. Lampy zostały powieszone na kształt litery V, nawiązując do nazwy firmy. W holu znajdują się wygłuszające siedziska. – Zaprzyjaźnieni kontrahenci są zachwyceni tym projektem. Uważam, że to architektura na światowym poziomie – podkreśla Krystian von Ossowski.

 

Budynek posiada wentylację mechaniczną. Ciekawostką są okna, tak zwane „motylki”. – Przy każdym oknie zaprojektowaliśmy specjalne wietrzenie budynku. Zastosowaliśmy tak zwane „motylki”, które otwierają się, ale są bezpieczne na przykład dla dzieci. W ten sposób nie trzeba uchylać okna, aby napowietrzyć budynek. Jest to nowe rozwiązanie architektoniczne. Teraz odchodzi się od klimatyzacji budynku, która powoduje, że musi być on „szczelnym termosem”. Chłodzenie naturalne jest ekologiczne, a przy okazji oszczędne – tłumaczy architekt Kamil Domachowski z IFA Group.

 

Blacha aluminiowa, którą wybrano przy budowie elewacji siedziby firmy  P.P.H.U. Voss, ma do 80 lat trwałości. Jest to tak zwana blacha „z rolki”. Specjalna maszyna docina jej odpowiednie profile. Architekci zdecydowali się na produkt, który nie jest zbyt drogi, ale zdecydowanie solidny. Elewacja nie zawsze musi być tynkowana. Blacha aluminiowa z czasem faluje się i zmienia wygląd, co wielu uważa za jej urok i zaletę. – Na fasadzie budynku wykorzystano materiał, którym nasza firma posługuje się na co dzień. Jest to swego rodzaju zewnętrzna wizytówka. – Chcieliśmy, aby firma Voss miała spójny wizerunek i to zdecydowanie się udało – podkreśla inwestor.

Page Image
Page Image
Page Image
Page Image
Page Image
Page Image

Jesteśmy gotowi do współpracy

Proces tworzenia zaczynamy od rozmowy z inwestorem, poznania kontekstu przestrzeni, idei, pracy na makiecie, skończywszy na pracy przy komputerze, która jest ostatnim stadium projektowym.

\

Zapraszamy

IFA Group – Biuro Architektoniczne

Adres :

Sarnia 5 , 80-336 Gdańsk Zobacz lokalizację

Dane :

NIP 5922144514   |   REGON 222070017